British Hairdressing Awards 2014: Finalists Announced

It’s time! Finalists for HJ’s British Hairdressing Awards 2014 have been announced, following a gruelling round of judging.HJI-finalists

Each of the entries in the nine regional and six specialist categories were anonymously judged by a selection of the industry’s leading lights, including Hall of Fame members and past and present winners of HJ‘s British Hairdresser of the Year.

The finalists will now submit a further four images which will go forward to the second round judging, and the winners will be announced at the British Hairdressing Awards at the Grosvenor House Hotel in London on Monday 24 November.

Who was nominated for HJ’s British Hairdresser of the Year 2014? Here are the chosen nominees:

HJ’s British Hairdresser of the Year Nominees

Darren Ambrose
Errol Douglas
Mark Hayes
Gary Hooker & Michael Young
Akin Konizi
Mark Leeson
Angelo Seminara
Jamie Stevens

Congratulations from HairdressingUK to all finalists -you deserve it!

Regional Categories

Eastern Hairdresser of the Year

Emma Bedwell and Lisa-Marie Seldon, Hoop Haircutters, Clacton-on-Sea, Essex
Daniel Granger and Lucie King, Daniel Granger Hairdressing, Northampton
Shaun Hall, Mark Leeson Hair Body & Mind, Mansfield, Nottinghamshire
Nathan Jasztal, Silhouette du Barry, Chelmsford, Essex
Neil Smith, Barrie Stephen Hair, Anstey, Leicestershire
Angelo Vallillo, Zullo and Holland, Nottingham

London Hairdresser of the Year

Richard Ashforth, Saco, London
Darren Bain, HOB Salons, Camden, London
Sam Burnett, Hare and Bone, London
Andrew Heasman, RUSH Hair, London
Gary Ingham, Gary Ingham Salon & Spa, Hampstead, London
Cos Sakkas, Toni & Guy, Sloane Square, London

Midlands Hairdresser of the Year

Royston Blythe and Charles Douek, Royston Blythe, Shrewsbury, Shropshire
James Earnshaw, Francesco Group, Birmingham
Nick Malenko and Sophie Beattie, Royston Blythe, Compton, Wolverhampton
Lewis Moore, Lewis Moore Salons, Sutton Coldfield, Birmingham
Peter Prosser and Sam Millard, Peter Prosser Hairdressing, Hereford
Matthew Roskell, Francesco Group, Weeping Cross, Staffordshire

North Eastern Hairdresser of the Year

Joseph Ferraro, Halo Hair and Beauty, Harrogate
Marcus King, Hooker & Young, Wynyard
Michelle Rooney, Hooker & Young, Wynyard
Alan Simpson and Karen Simpson, Contemporary, Guisborough, Cleveland
Toni Stephenson, Hooker & Young, Darlington, County Durham
Jill Watkins-Wright, Watkins-Wright Hairdressing & Beauty, Thirsk, North Yorkshire

Northern Ireland Hairdresser of the Year

Martine Broggy and Ciaran Harbinson, Natural Hair Company, Lisburn
Julie Cherry and Colette Fitzpatrick, Shane Bennett Salon, Co. Down
Julian Dalrymple, The Sittingroom Hairdressing, Ballymena, Co. Antrim
Simon Houston, Simon Houston Hairdressing, Ballymena, Co. Antrim
Keith Kane, Keith Kane Hair International, Belfast
Sharon Malcolm, Sharon Malcolm Hairdressing, Newtownards, Co. Down

North Western Hairdresser of the Year

Brent Barlow and Rosie Binns, Ethos Hairdressing, Chorlton, Manchester
Mai Ha, Trevor Sorbie, Manchester
Laura Kulik and Ria Kulik, The Hair Bank, Urmston, Manchester
Alison Roberts, Andrew Collinge Hairdressing, Liverpool
Matthew Sutcliffe, Renegade Hair Studio, Leeds, West Yorkshire
Melenie Tudor, En Route Hair & Beauty, Wakefield, West Yorkshire

Scottish Hairdresser of the Year

Neil Barton, Neil Barton Hairdressing, Edinburgh
Philip Bell, Ishoka, Aberdeen
Nelson Brown, Browns, Dumfries
David Corbett, David Corbett Hairdressing, Bothwell, Glasgow
Brian Gallagher, Gallagher Horner, Bishops Briggs, Glasgow
Suzie McGill, Rainbow Room International, Uddingston

Southern Hairdresser of the Year

Seung Ki Baek, RUSH Hair, Epsom, Surrey
David Baker and Ben Hendry, The Vault Hair and Spa, Claygate, Esher, Surrey
John Castelli, Twist Hair, Kingsclere, Newbury, Berkshire
Bruno Marc Giamattei, Marc Antoni, Henley-on-Thames, Berkshire
Peter Gibbs and Emily Warne, Headromance, Havant, Hampshire
Kerry Mather, KJM Salons, Fleet, Hampshire

Wales & South West Hairdresser of the Year

Martin Crean, Mode, Chipping Campden, Gloucestershire
Ben Driscoll-Price, Robert John, Portishead, Bristol
Joshua Goldsworthy, Goldsworthy’s Hairdressing, Swindon, Wiltshire
Rachelle Simmonds & Dafyyd Rhys Thomas, Ken Picton Salon, Cardiff, Wales
Steven Smart, Smart:Est 73, Weston-super-Mare, North Somerset
Lisa Walby, Francesco Group, Cheltenham, Gloucestershire

Specialist Categories

Afro Hairdresser of the Year

Luke Benson, D&J Ambrose, Pinner, Middlesex
Junior Green, Junior Green Hair & Beauty, Knightsbridge, London
Aycan Kemal, New York Hair Design, London
Charlotte Mensah, Hair Lounge, London
Jamie Stevens and Harry Casey, Jamie Stevens Hair London, Kensington, London
Anne Veck, Anne Veck, Oxford

Artistic Team of the Year

Marc Antoni, Henley-on-Thames
Mark Leeson Hair Body & Mind, Mansfield, Nottinghamshire
Michelle Griffin, Birmingham
RUSH Hair, Croydon
Shane Bennett Salon, Co. Down, Northern Ireland
Zullo and Holland, Nottingham

Avant Garde Hairdresser of the Year

Karen Brown, Hair by JFK, Edinburgh, Scotland
Robert Masciave, Metropolis Hairdressing, Kingston-upon-Thames
Skyler McDonald, seanhanna, Putney, London
Lucie Monbillard, seanhanna, Putney, London
Chie Sato, Toni & Guy,Covent Garden, London
Indira Schauwecker, Toni & Guy, Covent Garden, London

Men’s Hairdresser of the Year

Martin Crean, Mode, Chipping Campden, Gloucestershire
Simon Khan, Toni & Guy, Solihull, West Midlands
Donna Mitchell, Bonce Salons, Wednesbury, West Midlands
Rosanne Potter and Mikio Akiawaza, Brooks & Brooks, Holborn, London
Jamie Stevens, Jamie Stevens Hair London, Kensington, London
Darren Webster, Webster Whiteman, London

Newcomer of the Year

Jamie Benny, RUSH Hair, London
Sophie Chandler, RUSH Hair, Croydon
Kayleigh DeVries, Craig Chapman Hair Design, Launceston, Cornwall
Scott Jordan, Toni & Guy, South Kensington, London
Sophie Springett, Toni & Guy, South Kensington, London
Jake Unger, HOB Salons, Camden, London

Schwarzkopf Professional British Colour Technician of the Year

Clayde Baumann, D&J Ambrose, Pinner, Middlesex
Claire Chell, Francesco Group Advanced Academy, Stafford
Sue Comery and Alice Spencer, Zullo and Holland, Nottingham
Mark Leeson, Mark Leeson Hair Body & Mind, Mansfield, Nottinghamshire
Sam McGee, Saco Hair, London
Abby Smith, D&J Ambrose, Pinner, Middlesex

 

Click here to see all winning collections from HJ’s 2013 British Hairdressing Awards

The winners will be announced at the British Hairdressing Awards at the Grosvenor House Hotel in London on Monday 24 November.To book your tickets or find out more about the night, call Dan Eversfield on 0208 652 8845 or email daniel.eversfield@rbi.co.uk