Hair and Beauty Awards 2013 – shortlist

Last Years Hair and Beauty Awards Winners

Last Years Hair and Beauty Awards Winners

Thousands of nominations have been received for The News’ annual Hair and Beauty Awards. Here we reveal this year’s prestigious shortlist of salons and stylists.

It’s the third year for this award and the nominees keep getting better and better.

Event organiser Sara Allerton said: “This year the volume of nominations from our readers has been amazing. The support shown to their favoured salons stylists and therapists has been truly outstanding all those nominated should be exceptionally proud themselves”

Amy Childs

Judge Amy Childs

The awards will be held on Saturday, June 15 at the Portsmouth Guildhall, where category winners will be revealed and presented with their award by TV star Amy Childs.
Sara said: ‘There has been a real buzz around the salons in anticipation of this year’s awards, with people excited at the prospect of attending the glamorous gala dinner at the Guildhall. ‘It really will be best dresses on, hair and make up to perfection, a real red-carpet event and a chance to show other salons just how good you are.’

Tickets are now on sale which include welcome reception drinks, three course meal with wine, the awards and entertainment.
Tickets cost £45 + vat and can be purchased by calling 02392 622750 or emailing [email protected].

JUNIOR STYLIST OF THE YEAR

  • Jenna Philip – Benjamin James Hair Vision, Cooper Street, Chichester
  • Rebecca Chambers – Hill Head Hair and Beauty, Crofton Lane, Hill Head
  • Lauren Butler – Nikki Froud, The High Street, Lee-on-the-Solent
  • Maddie Yates – David Antony, Winter Road, Southsea
  • Daisy Beck – Toni & Guy, Cascade Shopping Centre, Portsmouth
  • Jasmine Connor – Q Hair & Beauty, North Street, Chichester
  • Charlotte Moody – Ha Ha Academy, London Road, North End
  • Natasha Jeal – United Salons, Elm Grove, Hayling Island
  • Frankie Talbot – United Salons, Elm Grove, Hayling Island
  • Leah Spencer – Strawberry Workshop, High St, Lee-on-theSolent

SPECIAL ACHIEVEMENT

  • Ian Henry – Mens Hairdresser,Spur Road, Cosham
  • Bill Smyth & Carol Ritchie – Bill Smyth & The Hair Cafe, Southsea
  • Sandra Cadman – Scissors Hair Design, Eastney Road, Eastney
  • The Team – [email protected], Southgate, Chichester
  • Michael Saunders – United Salons, Elm Grove, Hayling Island
  • Marion Lee and Team – New Wave, Kingston Road, Fratton
  • The Team – Hairport Professional Mobile Hairdressing, Hampshire
  • The Team – Headmasters, Middle Road, Park Gate

TRAINING CENTRE OF EXCELLENCE

  • Fareham College, Bishopsfield Road, Fareham
  • Fresh Start Beauty School, Frogmore Lane, Lovedean
  • Hair Advice Centre Hayling, Elm Grove, Hayling Island
  • Free Edge Nail Academy, Donaldson Road, Cosham
  • Review, London Road, Waterlooville
  • St Vincents College, Mill Lane, Gosport
  • Ha Ha Academy, London Road, North End
  • Highbury College, Tudor Crescent, Cosham
  • Nikki Froud, The High Street, Lee-on-the-Solent
  • Gosport College Academy, High Street, Gosport

BEAUTY THERAPIST OF THE YEAR

  • Laura Cox – Westbourne Beauty Clinic, East Street, Emsworth
  • Harley Jenkins – Shine Hair Studio, Marmion Road, Southsea
  • Kerrie Eves – Baytree Beauty, The Square, Wickham
  • Sandy Lines – David Antony, Winter Road, Southsea
  • Paula Orton – Bodyworks Havant, Meridian Centre, Havant
  • Erin Gillham – Erin’s Beauty Salon, Trinity Street, Fareham
  • Vanessa Anderson – Figura, Albert Road, Southsea
  • Leanne Winterbottom – Strawberry Workshop, High St, Lee-onthe-Solent
  • Hannah Murphy – Hill Head Hair and Beauty, Crofton Lane, Hill Head
  • Dianna Maxwell – Lisa Edwards, North Street, Chichester

COSMETIC THERAPIST

  • Annette Bradford – Elegance Bridal Coiffure, Westbrook Centre Grassmere Way, Waterlooville
  • Frederika Bird – Green Mango, Ordnance Row, Portsmouth
  • Deborah McIntyre – Transitions, Fratton Road, Fratton
  • Dr Dev Patel – David Antony, Winter Road, Southsea
  • Jemma Brooks – Beautique, Winter Road, Southsea
  • Vanessa Anderson – Figura, Albert Road, Southsea

HAIR SALON OF THE YEAR

  • Strands, Gull Coppice, Whiteley
  • Q Hair & Beauty, North Street, Chichester
  • Bodyworks Havant, Meridian Centre, Havant
  • United Salons, Elm Grove, Hayling Island
  • Nikki Froud, The High Street, Lee-on-the-Solent
  • Green Mango, Ordnance Row, Portsmouth
  • David Antony, Southsea
  • Strands, Hill Head
  • United Salons, Southsea
  • Benjamin James Hair Vision, The Hornet, Chichester
  • Lisa Edwards, Fareham
  • Hill Head Hair and Beauty, Crofton Lane, Hill Head
  • Scruples, High Street, Gosport
  • Lorraine Lambe Hairdressing, Chichester Rd, Portsmouth
  • Review, St Peter’s Road, Petersfield

BEST START-UP

  • The Library Barbers Club, Victoria Road South, Southsea
  • Crystal Tips, Fareham
  • Elegance Bridal Coiffure, Grassmere Way, Waterlooville
  • Salon 57, Station Road, Hayling Island
  • Fabulous Factory, The Precinct, Gosport
  • Sugar Locks, Widley
  • The Terrace, Hampshire Terrace, Portsmouth
  • The Hair Tailors, London Rd Portsmouth,
  • Salon 16, Lavant Street, Petersfield
  • Beautilicious, Gosport
  • Ha Ha Academy, London Road, North End
  • Review, Osborne Road, Southsea
  • Blades Barbers, Tregaron Avenue, Drayton
  • Headromance, Park Road South, Havant

NAIL TECHNICIAN

  • Vanessa Hore – Kspa, 3600 Parkway, Whiteley
  • Emily Paterson – Erin’s Beauty Salon, Trinity Street, Fareham
  • Laura Smith – The Nail Boutique, Yorke Terrace, Hilsea
  • The Team – Charlies Nails and Beauty, London Road, Widley
  • Erin Gillham – Erin’s Beauty Salon, Trinity Street, Fareham
  • Charlie Spurway – Charlies Nails and Beauty, London Road, Widley
  • Laura Ashton – Crystal Tips, Fareham
  • Lu Hatfield – Salon 16, Lavant Street, Petersfield

FEMALE STYLIST OF THE YEAR

  • Katie Merry – Bodyworks Havant, Meridian Centre, Havant
  • Chris Aguarro – Green Mango, Ordnance Row, Portsmouth
  • Stevie Kelsey – Mark Allen Salon, London Road, Cowplain
  • Rebecca Murphy – Nikki Froud, The High Street, Lee-on-the-Solent
  • Emily Warne – Headromance, Park Road South, Havant
  • Tom Metcalfe – David Antony, Winter Road, Southsea
  • Liam Fry – United Salons, Castle Road, Southsea
  • Emma Shellis – Hill Head Hair & Beauty, Crofton Lane, Hill Head
  • Charlie Rhodes – The Cutting Company, Wayte Street, Cosham
  • Nicola Stoyles – Toni & Guy, Cascades, Portsmouth
  • Steve Christie – Lisa Edwards, West Street, Fareham
  • Amanda Strother – United Salons, Castle Road, Southsea

COLOUR TECHNICIAN

  • Emily Warne – Headromance, Park Road South, Havant
  • Heather Currie – United Salons, Castle Road, Southsea
  • Dan Underwood – Nikki Froud, Lee-on-the-Solent
  • Kate Eato – Andrew Price Hairdressing, Northern Parade, Hilsea
  • Eve Hoar – Bodyworks Havant, Meridian Centre, Havant
  • Heidi van Herck – David Antony, Winter Road, Southsea
  • Felicity Meiris – Toni & Guy, Cascades, Portsmouth
  • Ryan Knight – Green Mango, Ordnance Row, Portsmouth
  • Lucie Wilson – Benjamin James Hair Vision, Chichester
  • Helen Kewell – Q Hair & Beauty, North Street, Chichester
  • Steve Christie – Lisa Edwards Fareham, West Street, Fareham
  • Fiona Riches – Hill Head Hair and Beauty, Crofton Lane

GENTS/BARBER

  • Ceejay Beer – David Antony, Winter Road, Southsea
  • Katie Travis – United Salons, Elm Grove, Hayling Island
  • Steph Jones – Strands, Whiteley and Hill Head
  • Sharan Sargeant – Blades Barbers, Drayton
  • Amanda Strother – United Salons, Castle Road, Southsea
  • Gemma Minto – Toni & Guy, Cascades, Portsmouth
  • Adam Brow – Razors Edge, Portsmouth and Southsea Station
  • Josh Carrol Smith – The Library Barbers Club, Victoria Road South, Southsea
  • Patrick Barry – Strawberry Workshop, Lee-on-the-Solent
  • Anna Maloney – Hill Head Hair and Beauty, Crofton Lane
  • Danny Taylor – The Terrace, Hampshire Terrace, Portsmouth
  • Josh Sawyer – Green Mango, Ordnance Row, Portsmouth

BEST BRIDAL/SPECIAL OCCASION

  • Lisa Philimore – Lisa Edwards, West Street, Fareham
  • Billy Fry – Strands, Gull Coppice, Whiteley
  • Kayleigh Gayer – Toni & Guy, Cascades Shopping Centre, Portsmouth
  • Clair Hockin – David Antony, Winter Road, Southsea
  • Rob and Andrew Pearce – The Dressing Room @ Creatiques, Marmion Rd, Southsea
  • Michaela Ainsley – Benjamin James Hair Vision, Cooper Street, Chichester
  • Claire Greaves – Couture Hair & Make Up, Fareham
  • Julie Giffin – Nikki Froud, The High Street, Lee-on-the-Solent
  • Annette Bradford – Elegance Bridal Coiffure, Westbrook Centre Grassmere Way, Waterlooville

BEAUTY SALON

  • Sweet Retreat @ ROKO, Copnor Road, Copnor
  • Korens Beauty, Central Road, Drayton
  • Bodyworks Havant, Meridian Centre, Havant
  • Elegance Bridal Coiffure, Westbrook Centre, Grassmere Way, Waterlooville
  • Kspa, 3600 Parkway, Whiteley
  • Lisa Edwards, North Street, Chichester
  • Westbourne Beauty Clinic, East Street, Emsworth
  • Erin’s Beauty Salon, Trinity Street, Fareham
  • Sandy Lines @ David Antony, Winter Road, Southsea
  • Strawberry Workshop, High Street, Lee-on-the-Solent

LIFETIME ACHIEVEMENT

  • Deborah Timberlake – Free Edge Nail Academy,Cosham
  • David Hyde – David Antony, Winter Road, Southsea
  • Alex Keyte – Shine Hair Salon, Marmion Road, Southsea
  • Pauline Howe – Strands, Hill Head and Whiteley
  • Nikki Froud – Nikki Froud Hairdressing, Lee-on-the-Solent
  • Sue Wallace – Strawberry Workshop, Lee-on-the-Solent
  • Sandra Cadman – Scissors Hair Design, Eastney Road, Eastney
  • Paul Hawes and Elaine Armitage – Review, Petersfield, Waterlooville, Southsea
  • Tony Woods – United Salons, Castle Road, Southsea
  • Anthony Barnes-Smith – Q Hair & Beauty, North Street, Chichester
  • Lisa Edwards – Lisa Edwards Hair & Beauty
  • Rachael Riches – Hill Head Hair and Beauty, Crofton Lane

Hairdressing.co.uk will bring you the results and pictures from the awards later this year.