British Hairdresser of the Year

British Hairdressing Awards 2011

British Hairdressing Awards 2011

Excitement grows over who will be named British Hairdresser of the Year, with the results and star-studded awards ceremony just a month away.

The eight nominated hairdressers are:

  • Andrew Barton – previous winner of British Hairdresser of the Year 2006. With his own salon in Covent Garden and an enviable TV career, this is Andrew’s eighth nomination
  • Errol Douglas – this is the 15th nomination for Knightsbridge salon owner Errol Douglas, previous winner of Afro Hairdresser of the Year 1993, 1995 and 2007.
  • Tim Hartley – this is Tim’s second nomination. With his sense of creativity and empowering teaching ability, Tim has been consistently creating collections and inspiring hairdressers for over 30 years.
  • Mark Hayes – the third nomination for Mark Hayes, International Creative Director of Sassoon. A career with the company spanning over 30 years, Mark is responsible for creating their renowned photographic collections.
  • Gary Hooker & Michael Young – this is the fourth nomination for owners of salon group Hooker & Young, collectively six times winners of North Eastern Hairdresser of the Year and Schwarzkopf Professional British Colour Technicians of the Year 2006.
  • Akin Konizi – twice winner of British Hairdresser of the year in 2008 and 2009, Artistic Director for HOB. This is Akin’s sixth consecutive nomination.
  • Mark Leeson – this is Nottinghamshire salon owner Mark’s first nomination. Known for his glamorous, wearable hair, Mark is a previous Winner of Eastern Hairdresser of the Year 2004, 2005 and 2006, and Schwarzkopf Professional British Colour Technician of the Year in 2007.
  • Angelo Seminara – current British Hairdresser of the Year, Angelo also won the title in 2007. He has also won Avant Garde Hairdresser of the Year in 2000, 2003 and 2004.

Selection

Selection is done by a specially selected group of industry experts, beauty journalists and international trade press. Previous winners include  Trevor Sorbie, Anthony Mascolo, Irvine and Rita Rusk, John Frieda, Andrew Collinge, Nicky Clarke, Charles Worthington, Umberto Giannini, Beverly C, Mark Hill, Antoinette Beenders, Lisa Shepherd, Andrew Barton, Akin Koniz. Current holder of the title is Angelo Seminara, who said in 2010 “I couldn’t believe it when my name was called out, I was overwhelmed and delighted winning the title for the second time is even more special.”

The finalist’s portfolios were on show at Salon International – read our full report.

Other categories continue to bring exciting and innovative hair styling to the fore. The full nominations are:

Specialist Awards

Afro Hairdresser of the Year

  • Craig Chapman, Craig Chapman Hair Design, Launceston, Cornwall
  • Patrick Forini, Toni & Guy, Sloane Square, London
  • Junior Green, Junior Green Hair & Beauty, London
  • Alero May, Atherton Cox, London
  • Jamie Stevens, Errol Douglas Salon, London
  • Michelle Thompson, Francesco Group, Stafford, Staffordshire

Artistic Team of the Year

  • FAME Team
  • Haringtons
  • HOB Salons
  • Marc Antoni
  • Mark Leeson Hair, Body & Mind
  • Rush Hair

Avant Garde Hairdresser of the Year

  • Johanna Cree Brown, Trevor Sorbie, London
  • Leonardo Rizzo, Sanrizz, Guildford, Surrey
  • Skyler McDonald, seanhanna Putney, London
  • Chie Sato, Toni & Guy, Covent Garden, London
  • Indira Schauwecker, Toni & Guy, Covent Garden, London
  • Anne Veck, Anne Veck Salons, Oxford, Oxfordshire

Schwarzkopf Professional British Colour Technician of the Year

  • Claire Chell, Francesco Group, Stafford, Staffordshire
  • Francesco Fontana, Toni & Guy, Sloane Square, London
  • Gary Hooker and Michael Young, Hooker & Young, Gosforth Park, Newcastle-upon-Tyne
  • Mark Leeson, Mark Leeson Hair, Body & Mind, Manfield, Nottinghamshire
  • Christel Lundqvist, HOB Salons, London
  • Dorothy Sturgeon, Shane Bennett Salon, Hillsborough, Co. Down

Newcomer of the Year

  • Kelly Craven-Salvatelli, Toni & Guy, Salisbury, Wiltshire
  • Ryan Harris, Angels, Aberdeen
  • Sophia Hilton, Brooks & Brooks, London
  • Jasmine Redstone, Rush Hair, Croydon, Surrey
  • Ryuta Saiga, Toni & Guy, Sloane Square, London
  • Donna Tovey, p.kai hair, Peterborough

Men’s Hairdresser of the Year

  • Russell Crane, Brooks & Brooks, London
  • Tracey Devine, Angels, Aberdeen
  • Jon Redman, Atherton Cox, London
  • Jim Shaw, Essensuals Men, Billericay, Essex
  • Jamie Stevens, Errol Douglas Salon, London
  • Ross Strong, D&J Ambrose, Pinner, Middlesex
  • Jody Taylor, Toni & Guy, Covent Garden, London

Regional Awards

Eastern Hairdresser of the Year

  • Christopher Appleton, George’s Hairdressing, Leicester, Leicestershire
  • Paul Falltrick, Paul Falltrick Hairdressing, Romford, Essex
  • Terri Kay, Mark Leeson Hair, Body & Mind, Mansfield, Nottinghamshire
  • Nathan Jasztal, Silhouette Du Barry, Chelmsford, Essex
  • Angelo Vallillo, Zullo and Holland, Nottingham, Nottinghamshire
  • Kai Wan, p.kai hair, Peterborough, Cambridgeshire

London Hairdresser of the Year

  • Efi Davies, Toni & Guy, Covent Garden
  • Ben Moth and Valerie Benavides, Brooks & Brooks
  • Richard Mannah, Toni & Guy, Sloane Square
  • Desmond Murray, Atherton Cox
  • Cos Sakkas, Toni & Guy, Brompton Road
  • Jamie Stevens, Errol Douglas Salon

Midlands Hairdresser of the Year

  • Sarah Bowron and Adrian Bowron, Aesthetics, Solihull, West Midlands
  • Anya Dellicompagni, Francesco Group, Stafford, Staffordshire
  • Nick Malenko and Ashley Gamble, Royston Blythe, Compton, Wolverhampton
  • Katie Mulcahy, Lisa Shepherd Salons, Birmingham
  • Peter Prosser, Peter Prosser Hairdressing, Hereford
  • Sean Tetlow, The Colour Room, Stockport, Cheshire

North Eastern Hairdresser of the Year

  • Lindsay Burr, The Goodys Group, Norton Molton, North Yorkshire
  • Rebecca Dickenson and Adele Bourne, The Vanilla Rooms, Bawtry, Doncaster
  • Joseph Ferraro, Halo, Harrogate, North Yorkshire
  • Hannah Gordon, Paul Gordon, Scunthorpe, South Humberside
  • Julian Holland, The Mark Hill Salon, Kirk Ella, East Yorkshire
  • Marcus King, Hooker & Young, Wynyard, County Durham

North Western Hairdresser of the Year

  • Carly Aplin, CRC Cutting Room Creative, Leeds
  • Adam Bryant, Ethos Hairdressing, Northern Quarter, Manchester
  • Amie Dunn, Andrew Collinge Hairdressing, Manchester
  • Verity Faichen, Daniel Gray Salon, Kendal, Cumbria
  • Melanie Jefferson, Savvy, Whitehaven, Cumbria
  • Marcello Moccia, Room 97 Creative Hairdressing, Wakefield, West Yorkshire

Northern Ireland Hairdresser of the Year

  • Julie Cherry, Shane Bennett Salon, Hillsborough, Co. Down
  • Kevin Kahan, Kevin Kahan, Bangor
  • Keith Kane, Keith Kane Hair International, Carryduff, Belfast
  • Sharon Malcolm, Sharon Malcolm Hairdressing, Newtownards, Co. Down
  • John Morrison and Carolyn Russell, J L Morrison Hairdressing, Belfast

Scottish Hairdresser of the Year

  • Neil Barton, Neil Barton Salon, Edinburgh
  • Faruk Mohammed and Sandy Caird, Hair by JFK, Edinburgh
  • Suzie McGill, Rainbow Room International, Uddingston
  • Kay McIntyre, McIntyres, Dundee
  • Gordon Ritchie, U-Concept, Glasgow
  • Janer Stewart, Angels, Aberdeen

Southern Hairdresser of the Year

  • Seung Ki Baek, Rush Hair, Epsom, Surrey
  • Leo Bancroft, Leo Bancroft Salon, Weybridge, Surrey
  • Bruno Marc Giamattei, Marc Antoni, Henley-on-Thames, Oxfordshire
  • Simon Grigg, Toni & Guy, Winchester, Hampshire
  • Paul Hawes, Review, Petersfield, Hampshire
  • Gary Gill, Monroe Hairdressing, Leatherhead, Surrey

Wales & South West Hairdresser of the Year

  • Craig Chapman, Craig Chapman Hair Design, Launceston, Cornwall
  • Jess Gaylard and Teresa Heaney, Jamie Stevens Hair, Woolavington, Somerset
  • Joshua Goldsworthy, Goldsworthy’s, Swindon, Wiltshire
  • Ken Picton, Ken Picton, Cardiff Bay, Wales
  • Steven Smart, Smart Est 73, Weston-super-Mare, North Somerset
  • Louise Smith, Toni & Guy, Salisbury, Wiltshire

Good luck to all the finalists – we can’t wait to hear the results!